XXII Flamenco Biennial
of Seville

The 10th edition of the Gastropass 360º guide is dedicated to the XXII Flamenco Biennial of Seville
Gastropass 360º, which is about to celebrate its 10th anniversary, has launched special editions in the last 3 events of Flamenco Biennial.

This new edition is dedicated to the XXII Flamenco Biennial of Seville, the world’s largest Flamenco event, which this year celebrates its 22nd edition with more than sixty-five shows and twenty-eight premieres spread over ten spaces from September 8 to October 1.

Consult the entire official program below and find out about more activities here.

Official Program

From September 8 to October 1

Thursday, September 8
ACTO DE ENTREGA Giraldillo Internacional de Flamenco Ciudad de Sevilla

Friday, September 9
PREGÓN DE LA XXII BIENAL DE FLAMENCO A CARGO DE LAURA GARCÍA LORCA

Saturday, September 10
13.00 Factoría Cultural
DE LA MANO DE… DANI MORÓN
Programa de apadrinamiento: BENITO BERNAL

Saturday, September 10
20.00 Teatro de la Maestranza
COMPAÑÍA EVA YERBABUENA
Dirección Escénica: JUAN KRUZ
Re-fracción (Desde mis ojos)

Saturday, September 10
23.00 Teatro Alameda
YELI YELI.ÁLVARO ROMERO& PEDRO DALINHA
Yeli Yeli

Sunday, September 11
12.00 Iglesia de San Luis de los Franceses
Ciclo “Gratia Plena”
JUANA LA DEL PIPA

Sunday, September 11
13.00 Sala B – Teatro Central
FLORENCIA OZ – ISIDORA O´RYAN
Antípodas

Sunday, September 11
20.00 Teatro Lope de Vega
DAVID LAGOS
Cantes del Silencio
Sunday, September 11
22.00 Teatro Central
OLGA PERICET
La Leona

Monday, September 12
20.00 Teatro de la Maestranza
VICENTE AMIGO
En concierto

Tuesday, September 13
20.00 Teatro Lope de Vega
MARÍA TERREMOTO& PEDRO R. MIÑO
Rúbrica

Tuesday, September 13
21.00 Espacio Turina
Guitarra desnuda
GERARDO NÚÑEZ
Concierto inaugural

Wednesday, September 14
20.00 Teatro de la Maestranza
PATRICIA GUERRERO
Deliranza

Wednesday, September 14
21.00 Espacio Turina
Guitarra desnuda
ÁLVARO MARTINETE

Wednesday, September 14
22.00 Teatro Central
DAVID CORIA
De lo humano (1er. Work in progress)

Wednesday, September 14
23.00 Hotel Triana
TERRITORIOS¡TRIANA VIVA!

Thursday, September 15
20.00 Teatro Lope de Vega
ALFONSO LOSA
Flamenco: Espacio Creativo

Thursday, September 15
21.00 Espacio Turina
Guitarra desnuda
CANIT

Thursday, September 15
23.00 Hotel Triana
TERRITORIOS TERRITORIO JOVEN

Friday, September 16
20.00 Teatro de la Maestranza
ANA MORALES
Peculiar

Friday, September 16
21.00 Espacio Turina
Guitarra desnuda
JESÚS GUERRERO

Friday, September 16
23.00 Teatro Alameda
LOS VOLUBLE
Jaleo is a crime

Friday, September 16
23.00 Hotel Triana
TERRITORIOS HUELVA FLAMENCA

Saturday, September 17
13.00 Factoría Cultural
DE LA MANO DE…PATRICIA GUERRERO
Programa de apadrinamiento: CLAUDIA “LA DEBLA”

Saturday, September 17
20.00 Teatro Lope de Vega
ISRAEL FERNÁNDEZ
Universo Flamenco

Saturday, September 17
21.00 Espacio Turina
Guitarra desnuda
JOSÉ ANTONIO RODRÍGUEZ

Saturday, September 17
22.00 Teatro Central
ISRAEL GALVÁN
Seise

Saturday, September 17
23.00 Teatro Alameda
JUAN JOSÉ AMADOR& JUANINACKA & ALEJANDRO ROJAS MARCOS
Maestro

Saturday, September 17
23.00 Hotel Triana
TERRITORIOS LA CANTERA DE LAS TRES MIL
Tablao

Sunday, September 18
13.00 Sala B- Teatro Central
YINKA ESI GRAVES
The disappearing act

Sunday, September 18
12.00 Iglesia de San Luis de los Franceses
Ciclo “Gratia Plena”
DOLORES AGUJETAS

Sunday, September 18
20.00 Teatro de la Maestranza
LA TREMENDITA
Principio y origen

Monday, September 19
22.00 Teatro Central
PAULA COMITRE
Alegorías (los límites y sus mapas)

Tuesday, September 20
20.00 Teatro Lope de Vega
ANTONIO REYES& DANI DE MORÓN DanideMorón_AntonioReyes

Tuesday, September 20
21.00 Espacio Turina
Guitarra desnuda
JOSELITO ACEDO

Tuesday, September 20
22.00 Real Alcázar
JOSÉ VALENCIA
Nebrissensis

Wednesday, September 21
21.00 Espacio Turina
Guitarra desnuda
SALVADOR GUTIÉRREZ

Wednesday, September 21
22.00 Teatro Central
LA PIÑONA
Insaciable

Thursday, September 22
20.00 Teatro Lope de Vega
MERCEDES DE CÓRDOBA
Sí, quiero

Thursday, September 22
21.00 Espacio Turina
Guitarra desnuda
ALFREDO LAGOS

Thursday, September 22
22.00 Real Alcázar
SERGIO DE LOPE
Ellas

Friday, September 23
20.00 Teatro Lope de Vega
NIÑO DE ELCHE
Memorial

Friday, September 23
21.00 Espacio Turina
Guitarra desnuda
PACO JARANA

Friday, September 23
22.00 Teatro Central
ESTÉVEZ/PAÑOS Y COMPAÑÍA

Friday, September 23
23.00 Teatro Alameda
DANI LLAMAS
A fuego

Saturday, September 24
13.00 Factoría Cultural
DE LA MANO DE…ANTONIO REYES
Programa de apadrinamiento:
REMEDIOS REYES

Saturday, September 24
20.00 Teatro de la Maestranza
MARINA HEREDIA
Status Quo

Saturday, September 24
20.00 Teatro de la Maestranza
MARINA HEREDIA
Status Quo

Saturday, September 24
21.00 Espacio Turina
Guitarra desnuda
YERAI CORTÉS

Saturday, September 24
22.00 Real Alcázar
ACCADEMIA DEL PIACERE & FAHMI ALQHAI & DANI DE MORÓN
Metamorfosis

Saturday, September 24
23.00 Teatro Alameda
SEGUNDO FALCÓN
La bella época
Simulacro Flamenco

Sunday, September 25
12.00 Iglesia de San Luis de los Franceses
Ciclo “Gratia Plena”
LA MACANITA

Sunday, September 25
13.00 Sala B – Teatro Central
CHARO MARTÍN
De vísceras y otros cantes (Work in progress

Sunday, September 25
22.00 Teatro Central
MARÍA MORENO
o../o../.o/o./o. (soleá)

Monday, September 26
20.00 Teatro de la Maestranza
RAFAELA CARRASCO
Nocturna, arquitectura del insomnio

Tuesday, September 27
20.00 Teatro Lope de Vega
PASTORA GALVÁN & MARÍA MARÍN
Pastora Galván-María Marín

Tuesday, September 27
21.00 Espacio Turina
Guitarra desnuda
JOSÉ MANUEL LEÓN

Tuesday, September 27
22.00 Teatro Central
MARCO VARGAS & CHLOÉ BRÛLÉ
Origen

Wednesday, September 28
20.00 Teatro de la Maestranza
MANUELA CARRASCO
Manuela

Wednesday, September 28
21.00 Espacio Turina
Guitarra desnuda
BOLITA

Thursday, September 29
20.00 Teatro de Lope de Vega
MAYTE MARTÍN
Flamenco íntimo

Thursday, September 29
21.00 Espacio Turina
Guitarra desnuda
RYCARDO MORENO

Thursday, September 29
22.00 Teatro Central
ANDRÉS MARÍN & JON MAYA
Yarin

Friday, September 30
20.00 Teatro de la Maestranza
ROCÍO MOLINA
Carnación

Friday, September 30
21.00 Espacio Turina
Guitarra desnuda
ANTONIO REY

Friday, September 30
23.00 Teatro Alameda
RAÚL CANTIZANO
& MARCO SERRATO con TOMÁS DE PERRATE
Tiento madera

Saturday, September 1
19.00 Teatro Central
LUZ ARCAS / LA PHÁRMACO
Mariana

Saturday, September 1
20.30 Teatro Lope de Vega
RAFAEL RIQUENI
Herencia

Saturday, September 1
22.00 Tinglados del Puerto de Sevilla
CONCIERTO DE CLAUSURA

Tickets

Ticket ticket office

· Tuesday to Saturday from 10:00 to14:00 and from 17:30 to 20:30 h. (closed on Monday, Sunday and bank holiday with no performace programmed).

· Monday, Sunday and bank holiday with shows, ticket offices will open 1 hour before the show starts for ticket sales on the same day.

· Tickets for the day’s performance can be purchased 1 hour before the start of each performance in the other spaces, as long as there are tickets left.

LDV: Lope de Vega Theater Ticket Office
Information phone: 955 472 822

(information available during ticket office opening hours)
Information Mail: taquillaseulen.icas@gmail.com

CCT: Triana Ceramic Center Ticket Office*
Information mail:
taquillaseulen.icas@gmail.com

* For security reasons and service improvements, the purchase of tickets at the TRIANA CERAMIC CENTER ticket office can only be paid by bank card. Sorry for the inconvenience.

Online Purchase

www.labienal.com
www.icas-sevilla.org
www.teatrolopedevega.org
www.teatrodelamaestranza.es

Day of the show in the performance space:
Tickets for the day’s performance can be purchased in each of the spaces from one hour before the show as long as there are seats left.